Inwestowanie kapitału cz. 1
1. OSZCZĘDNOŚCI - powstają w wyniku decyzji, że część dochodów nie zostanie przeznaczona na bieżącą konsumpcję, lecz będzie stanowiła źródło finansowania wydatków w przyszłości.
2. Cele oszczędzania:
- odkładanie części bieżących dochodów na czas emerytury,
- poczucie bezpieczeństwa,
- źródło finansowania wydatków,
- inwestycje.
3. Kryteria wyboru inwestycji:
- czas - zależy od celu oszczędzania, wynosi od kilku miesięcy nawet do kilkudziesięciu lat
- zyskowność
- ryzyko - nie ma pewności, jaka będzie stopa zwrotu z inwestycji oraz istnieje możliwość poniesienia straty
- płynność - łatwość zamiany określonej formy inwestycji na środki pieniężne, bez konieczności poniesienia strat z tego tytułu
4. Formy inwestowania oszczędności:
- inwestycje rzeczowe - za zaoszczędzone pieniądze kupuje się rzeczy (metale szlachetne, antyki, dzieła sztuki) i oczekuje wzrostu ich wartości a nawet dochodów z ich posiadania (czynsz za wynajem mieszkania)
- inwestycje finansowe - dokonywanie transakcji na rynku finansowym oraz angażowanie posiadanych oszczędności w dostępne produkty finansowe (lokaty bankowe, obligacje, akcje)
5. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - nadzoruje rynek finansowy w Polsce, jest centralnym organem administracji publicznej, a na jej czele stoi Przewodniczący KNF, powoływany przez Prezesa Rady Ministrów. KNF nadzoruje banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, instytucje płatnicze, emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, biura maklerskie i giełdy papierów wartościowych.
6. Cele KNF:
- prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego,
- stabilność, bezpieczeństwo oraz przejrzystość rynku finansowego,
- zaufanie do rynku finansowego oraz działających na nim instytucji,
- ochrona interesów uczestników rynku finansowego.
LOKATY BANKOWE
Lokaty bankowe są jedną z najpopularniejszych form inwestowania oszczędności. Założenie lokaty polega na wpłaceniu do banku określonej kwoty na oznaczony czas. Po upływie tego czasu bank zobowiązuje się zwrócić wpłaconą kwotę wraz z odsetkami.
Lokaty bankowe należą do najbezpieczniejszych form inwestowania oszczędności. Ich bezpieczeństwo zapewnia obowiązkowy system gwarantowania środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych. Zwrot oszczędności w Polsce gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
Dochodem z lokaty bankowej są odsetki, których wysokość zależy od czasu utrzymania lokaty w banku, kwoty lokaty oraz stopy procentowej.
ODSETKI =
(kwota lokaty x stopa procentowa x liczba dni utrzymania lokaty) : 365dni
Dochody uzyskane z lokat bankowych są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zaokrągla się w górę do pełnych groszy!!!
PRZYKŁAD 1:
kwota lokaty - 3200zł
czas - 6 miesięcy (183 dni)
oprocentowanie roczne - 3%
odsetki = (3200 x 3% x 183) : 365 = 48,131zł, czyli po zaokrągleniu = 48,14zł
Podatek od odsetek:
19% x 48,14zł = 9,146zł, czyli 9,15zł
Zysk po opodatkowaniu (netto) wyniesie więc 38,99zł (48,14zł + 9,15zł).
PRACA DOMOWA:
Praca do samodzielnego wykonania i przesłania do mnie na adres i do dnia (podane w e-dzienniku).
Jan Kowalski ulokował w banku na lokacie 12-miesięcznej kwotę 6000zł. Lokata ta była oprocentowana w wysokości 4% w skali roku. Jednak w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty oprocentowanie wynosiło 0,2% w skali roku. Opodatkowanie odsetek wynosi 19%.
1. Jaką kwotę odsetek dostanie Jan Kowalski w sytuacji, gdy będzie musiał wycofać oszczędności z banku po 6 miesiącach (183 dniach)?
2. Jaką kwotę odsetek otrzymałby Jan Kowalski, gdyby swoje oszczędności ulokował na lokacie 6-miesięcznej (183dni) oprocentowanej w wysokości 3,5% w skali roku?
3. Na podstawie odpowiedzi do punktów 1 i 2 jakiej rady udzieliłbyś Janowi Kowalskiemu?
Dodaj komentarz